НЕЗАКОННІСТЬ ВИМОГ ПРО СПЛАТУ БОРГУ (НЕДОЇМКИ) З ЄСВ ВІДНОСНО ОСІБ, ЯКІ ВІДСУТНІ В ЄДИНОМУ ДЕРЖАВНОМУ РЕЄСТРІ ФОП

Наразі постає питання щодо законності вимог податкового органу щодо сплати недоїмки з єдиного соціального внеску з 01.01.2017 р. відносно осіб, які були фізичними особами підприємцями, разом з тим, на протязі багатьох років не ведуть підприємницьку діяльність та не внесені до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців у відповідності до розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 01.07.2010 року № 2390 «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб’єктів господарювання».

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є:

1) роботодавці:

4) фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

5) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;

5-1) члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;

15) особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;

16) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зовнішніх зносин, уповноважений орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період, – за непрацюючого іншого з подружжя працівника дипломатичної служби, який перебуває за кордоном за місцем довготермінового відрядження такого працівника.

Статтею 50 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

В свою чергу, статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу – підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру.

Таким чином, особи, інформація про яких відсутня в Єдиному державному реєстрі фізичних осіб – підприємців не є суб’єктами господарювання та не є платниками ЄСВ. Отже, вимоги ДПІ про сплату недоїмки з ЄСВ з 01.01.2017 р., що сплачується поквартально у розмірі не менше 22% від мінімальної заробітної плати, щомісяця.

У відповідності до ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов’язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.

 

З приводу складання зазначених скарг, Ви можете звернутися за правовою допомогою до нашого офісу.