Цивільно-правовий договір ФОП із найманим працівником
На теперішній час постала проблема мінімізації податку з доходів фізичних осіб, що утримується із заробітної плати працівника, а також оплати єдиного соціального внеску.
Одним з шляхів вирішення даної проблеми є укладення цивільно-правового договору (далі – ЦПД) між Фізичною особою-підприємцем, що використовує спрощену систему оподаткування, та фізичною особою, що не є суб’єктом господарювання.
Постає питання у законності укладення такого договору, а також подальшому відображенні ФОП зазначеного договору у фінансовій та податковій звітності, а також утриманні податків та інших обов’язкових платежів.
Органи ДПІ часто негативно сприймають цивільно-правові договори, посилаючись на суперечність таких договорів нормам діючого законодавства.
Проаналізувавши норми діючого законодавства, можна дійти наступного:
Щодо укладення приватним підприємцем цивільно-правових договорів (зокрема, договору підряду), то відповідно до статті 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов’язання.
Обмежень для приватних підприємців щодо укладення цивільно-правових договорів не обумовлено.
Стосовно повної індивідуальної матеріальної відповідальності, то така відповідальність передбачена лише трудовим законодавством, зокрема, статтею 134 КЗпП України. Відповідальність за правопорушення у сфері господарювання, визначена ГК України.
На підставі вищевикладеного, фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, має право укладати цивільно-правові договори у т. ч. договори про надання послуг.
Також обов’язковою умовою є наявність умови, що Виконавець самостійно виконує зобов’язання за договором, на свій ризик. Це свідчить про відмінність ЦПД від трудового договору, оскільки у наймані працівники не несуть самостійного ризику за виконувану ними роботу.
Переваги укладення ЦПД Підприємець, який укладає з фізичною особою ЦПД, має враховувати певні нюанси:
– ЦПД не потрібно повідомляти податкову про прийняття працівника, згідно зі статтею 241 КЗпП України, реєстрації підлягає тільки трудовий договір між підприємцем і найманим працівником;
– записи до трудової книжки виконавця договору, у тому числі найманого працівника, про виконання робіт, надання послуг не вносяться;
– не потрібно здійснювати доплату 50% єдиного податку за особу, яка виконує роботу за ЦПД, і отримувати на нього довідку про трудові відносини з ДПІ, оскільки така особа, як зазначалося вище, не перебуває у трудових відносинах з підприємцем;
– особа, яка працює за ЦПД, не враховується: для дотримання обмежень, установлених для роботи на єдиному податку, за кількістю найманих працівників (10 осіб); при визначенні середньооблікової чисельності штатних працівників для цілей працевлаштування інвалідів (8 і більше).
Оподаткування виплачених фактичних витрат, понесених у зв’язку із виконанням договору:
Сума виплачених фактичних витрат фактично не є прибутком фізичної особи. Оскільки ці витрати, особа понесла у зв’язку із виконанням цього договору.
Однак, це питання є нормативно неузгодженим, та тлумвчиться не однобоко, у зв’язку із чим, є більш раціональним відобразити у фінансовій звітності мінімальні фактичні витрати та оподаткувати їх наступним чином.
Фактичні витрати за ЦПД належить до витрат підприємця. Підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, відображають у Книзі ф. N 10 ці витрати в тому місяці, в якому вони були понесені.
Фактичні витрати за ЦПД і податок на доходи фізичних осіб
Суми фактичних витрат, нарахованих (виплачених) фізичним особам за ЦПД, включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу цієї особи (платника податку) згідно з підпунктом 164.2.2 ПКУ. При цьому податковим агентом, який зобов’язаний утримати та перерахувати податок на доходи, є підприємець-замовник (виняток – виплата суб’єктам підприємництва).
На відміну від заробітної плати, при визначенні бази оподаткування на доходи фактичні витрати за ЦПД не зменшується на суму ЄСВ у частині утримань («знизу»).
Ставки податку на доходи. З 01.01.2011 р. оподаткування виплат за ЦПД здійснюється відповідно до пункту 167.1 ПК України за прогресивною шкалою: за ставкою 15% – сума фактичних витрат за виконані роботи (надані послуги), що менше або дорівнює 9410 грн. (10-кратний розмір МЗП, установленої законом на 1 січня 2011 року).
З 01.01.2011 р. виплати за ЦПД фізичним особам оподатковуються підприємцями на будь-якій І системі оподаткування ЄСВ та податком на доходи.
ЄСВ нараховується «зверху» та утримується «знизу» незалежно від предмета ЦПД: робіт чи послуг. Для виплат фізичним особам за ЦПД передбачені окремі ставки ЄСВ: 22% – у частині нарахувань; вони діють як для працівників, так і для сторонніх фізичних осіб.
Висновок: таким чином, на сьогодні, норми діючого законодавства не містять обмежень на укладення цивільно-правових договорів саме із ФОП.
Тому, ФОП, що використовує спрощену систему оподаткування, може укладати цивільно-правові договори про надання послуг із фізичною особою, що не є суб’єктом господарювання.
Шляхи вирішення проблеми:
На вимогу державного інспектора подавати пояснення до ДПІ із посиланням на нормативні акти, які передбачають та не обмежують права ФОП на укладення таких договорів. Крім того, раз в квартал, відображати певні фактичні витрати, що відшкодовано ФОП, та сплачувати з них податки.
Примірник цивільно-правового договору із найманим працівником, що відповідає нормам діючого законодавства, можна отримати в нашому офісі.
Актуальну інформацію станом на 2018 рік Ви можете прочитати в оновленній статті: Укладення цивільно-правового договору з фізичною особою для оптимізації податків та зборів (ЄСВ)
Очень толковая статья. Жаль только 2011 год. Хотелось бы свежей информации
На сегодняшний день информация актуальна! В этой части законодательства ситуация не изменилась. Возможным является заключение гражданско-правового договора на бесплатной основе, что исключает оплату налогов.
Спасибо за комментарий! Обращайтесь!
Добрый день! Я предприниматель 2 группы. Хотела бы получить такой договор. Как это сделать? Спасибо
Добрый день! Вы можете с нами связаться по телефонам, указанным на нашем сайте, мы обговорим условия договора и порядок оплаты. Обращайтесь!
Як можливо отримати примірник цивільно-правового договору із найманим працівником?
Місто Київ.
Добрый день! Вы можете с нами связаться по телефонам, указанным на нашем сайте, мы обговорим условия договора и порядок оплаты. Обращайтесь!
Как можно получить образец цивільно-правовой угоди на безоплатне надання послуг?
Добрый день! Вы можете с нами связаться по телефонам, указанным на нашем сайте, мы обговорим условия договора и порядок оплаты. Обращайтесь!
Доброго дня! Чи можна ФОП укладати цивільно-правовий договір з особою , яка на даний момент перебуває в декретній відпустці? Дякую.
Доброго дня! Не може. Оскільки особа, яка перебуває у декретній відпустці буде позбавлена права на отримання соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років. Органом соціального захисту контролюються доходи таких осіб
ФОП 2група магазин, могу заключить цивильно-правовой договор с работниками -продавцами , или как заклюить договор на неполный рабочий день
Можете! Предлогаю Вашему вниманию обновлённую статью на 2017 год по этой теме:
Укладення цивільно-правового договору з фізичною особою для оптимізації податків та зборів (ЄСВ)
Добрий вечір! Чи можна укласти цивільно-правовий договір ФОП з лікарем стоматологом, які там будуть особливості? Якщо да, то як можна отримати зразок?
Добрий вечір! Можна, якщо у лікаря є всі дозвільні документи на право займатися лікарською діяльністю. Для отримання примірника, пишіть на електронну адресу: rodionova-v@ukr.net
Також читайте нашу нову статтю:
https://www.rodionova.com.ua/ukladennya-tsivilno-pravovogo-dogovoru-z-fizichnoyu-osoboyu-dlya-optimizatsiyi-podatkiv-ta-zboriv-yesv/
чи можу я наймати продавця в магазин по цивільно – трудовому договорі???
Можете! Треба укласти з нею договір про надання послуг з реалізації товару.
у чоловіка невеликий магазин (пенсіонер по інвалідності ,єсв не платить).я іноді йому допомагаю(пенсіонер по інвалідності) змушена була закритись через дуже мізерні заробітки,але допомагати іноді приходиться.чи може він зі мною заключити цпд чи інший договір безоплатнийі чи треба буде платити єсв йому і мені.чи треба такий договір реєструвати
Ваш чоловік може укладати як безоплатний так і оплатний цивільно-правовий договір про надання послуг з реалізації товару. Однак, з урахуванням того, що Ви є пенсіонером, я Вам раджу безоплатний договір, для того тщою з Вашої пенсії не утримували 15%, як пенсіонеру, що отримує дохід. Тим більше, що Ви допомогаєте йому періодично.
Що стосується реєстрації, то такі договори не реєструються. Також, з 2015 року не реєструються й трудові договори. Є обов’язок роботодавців повідомляти податкову інспекцію про укладення трудового договору. Однак, цивільно-правові договори не є трудовими. Тому не потрібно.
велике дякую
чи можу я наймати продавця в магазин по цивільно —правовому договорі ?
Звичайно можете. Вам потрібно укласти договір про надання послуг з реалізації товару
Доброго дня! Підкажіть будь ласка, як укласти договір між ФОП і найманим працівником (фіз.особою) – продавець кавових напоїв? Яким має бути цей договір? Дякую за відповідь!
Добрий вечір! Можете укладати цивільно-правовий договір. У Вашому випадку краще на платній основі.
добрий день!я підприємець-пенсіонер торгую сам не сплачую єсв.якщо я найму на роботу по цивільно -правовому договору то чи треба мені тоді сплачувати єсв
Якщо цивільно-правовий договір буде оплатним, то потрібно. Льгота щодо ЄСВ розповсюджується тільки на Вас. Ви не оплачуєте ЄСВ із своїх доходів. Що стосується оплати за цивільно-правовим договором, то це є доходом фізичної особи, яка надає послуги або виконує роботи. І Ви, як податковий агент зобов’язані оплатити ЄСВ за неї, а не за себе
Доброго дня, підскажіть будь ласка, я ФОП торгую фітопрепаратами, мене тільки в неділю підміняє людина. Можу я з нею заключити безоплатний ЦПД?
Добрий вечір! Можете!
Доброго дня ! Підкажіть будь ласка чи може ФОП 2 групи ( зуботехнічна лабораторія) оформити працівника (зубного техніка) за ЦПД і чи потрібно сповісти в податковій ? І як сплачувати податки за такого працівника ? Як відобразити у звіті ? Перший раз з таким стикаюсь . Дякую .
Доброго дня!На державному підприємстві укладаємо з працівником ЦПДю Чи реєструються десь цивільно-правові договори в державних установах (податковій,казначействі) і чи потрібно їх реєструвати в журналі реєстрації на підприємстві?Якщо так,то що це за журнал має бути? Також ще питання чи є це компетенція кадровика при укладенні ЦПВ чи бухгалтерії? Дуже дякую!Ніде не можу знайти відповіді на ці питання.
Добрий вечір! Цивільно-правові договори реєструються на державному підприємстві в загальній книзі обліку договірів. Це не є трудовим договром, тому податкова не повідомляється про його укладення. Оскільки за даним договором виникають фінансові зобов’язання підприємства, вони звичайно реєструються в казаначейській службі. Що стсоується компетенції відділу кадрів та бухгалтерії, то відділ кадрів контролює процес укладення трудових договорів та гарантії визначені трудовим законодавством. Цивільно-правові договори відносяться до компетенції бухгалтерії.
Доброго дня!Підскажіть,будь-ласка,ФОП 2-га група єдиного податку перевізник може заключити цивільно-правовий договір з іншою ФОП 2-ї групи єдиного податку перевізником по найманим працівникам водіям,які уже працюють по трудовим договорам?І якщо може,то чи податки виплачуються і як?
В даному випадку у Вас буде господарський договір між двома господарюючими суб’єктами на виконання транспортних послуг. Ви оплачуєте послуги на розрахунковий рахунок ФОП, а у нього виникає валовий дохід
Добрий день! скажіть, будь ласка, я ФОП на 2 групі. маю магазин побутових товарів, два дні на тиждень мене підміняє жінка, яка отримує допомогу на дитину, якій 4роки, як малозабезпечена. якщо я з нею укладу ЦПД, то вона перестане отримувати допомогу?навіть, якщо це буде безоплатний ЦПД?
Добрий вечір! Вам необхідно укласти безоплатний цивільно-правовий договір. Він не відображається у Вашій звітності, оскільки дохід він днього реалізатор не отримує. Тому її не можуть позбавити допомоги на дитину та інших соціальних виплат.
Добрий день!
скажіть , будь ласка, я ФОП 3 группа, маю КВЕД 82.99 Надання iнших допомiжних комерцiйних послуг, н.в.i.у та КВЕДи з роздрiбноi торгiвлi.
Чи можу я заключити договiр про надання послуг з реалiзацii товару з iншим ФОП 2 групи? якщо так, то це вже не ЦПД?
велика Вам вдячність!
Доброго дня! В даному контексті всі договори діляться на трудові та цивільно-правові. Ви маєте право заключити договір про надання послуг з ФОП ІІ групи з реалізації товару (договір комісії чи доручення). Податки кожний сплачує сам за себе за своєю системою оподаткування.
Якщо я фоп 2-групи єдиного податку хочу взяти на 0.25 ставки двох працівників для організації громадського харчування (кухня) робота 1 день в місяць а це магазин торгівлі не спеціалізованих товарів ,а дружина на фіксованому податку акциз , кому краще оформити працівників на роботу?
Краще оформити таких працівників Вам, як платника 2-Ї групи
які можна вказати послуги в цивільно-правовому договорі для продавця, щоб це не перекваліфікували на трудовий договір
Обов’язково: самостійно організовувати роботу по виконанню послуг за Договором на свій ризик; забезпечувати якість наданих послуг згідно із вимогами, яким такі послуги звичайно повинні відповідати.
Доброго дня! Я ,ФОП 2- група, реалізація товарів (насіння, овочі, квіти ). Мене заміняє в магазині моя мама. Скажіть , будь-ласка , по якому договору мені краще її оформити , щоб мінімізувати сплата податків. А також , як юридично правильно оформити цей договір, щоб ніякі перевіряючі органи не мали ніякої зачіпки.Чекаю відповіді . Дякую !!
Доброго дня! В Вашому варіанті можна як безоплатний, так і оплатний договір. У варіанті оплатного договору, то його строк не може перевищувати 1 місяць
Доброго вечора.Я ФОП 3—тя група з пдв,надаю послуги вантажників,хочу оформити ЦПД з фізичною особою,на який максимальний термін можна оформити цей договір?Скиньте будь ласка ссилку примірника цього договору.Також хочу працювати з ФОП 2—га група також займається послугами вантажників,який мені з ним потрібно заключити договір,?Дякую.
Добрий день! Я підприємець на загальни умовах оподаткування (торгівля алкоголем та тютюном) чи можу я з продавцем заключати ЦПД?
Можете. На Вашу систему оподаткування це не впливає
Добрий день! Я ФОП 1групи, (надання послуг перукарнями і салонами краси), чи можу я скласти договір ЦПД з працівником який теж є ФОП 1групи (надання послуг перукарнями і салонами краси). Дякую
Доброго дня! Можете, разом з тим, це буде договір надання послуг, або доручення на виконання робіт. За вказаним договором Ви не є податковим агентом. Кожний платить податки самостійно за себе
Добрый день. я получаю пособие как мать-одиночка и работаю неполный день в магазине ОБУВИ, хозяйка хочет оформить меня по договору ЦПХ. как лучше оформитлься, чтобы не потерять пособие?
Вам необходимо уточнить категорию получаемого Вами пособия. Если как мать одичнока – то на Ваш статус наличие либо отсутствие работы не влияет. А если это помощь малообеспеченным семьям, то при оплате ЦПХ, у Вам могут прекратить выплату. Опять же, надо смотреть по суммам и составу семьи.
Доброго дня, для кавового кіоска який договір можна заключити?
Добрий день .Я голова СФГ,маю садок ,чи маю я право просто продавати яблука ,чи можна заключити безоплатний цивільно правовий договір як юридична особа з фізичною ,як правильнл будь ласка підкажіть
Доброго дня.чоловік на єдиному податку.я у декретній відпустці.3 рази в тиждень виходжу на 3 год.перукарем.чи можемо ми заключити з ним ЦПД?
Доброго дня!
Підкажіть, будь ласка, чи може іноземний лікар (зареєстрований в Україні як ФОП) укласти цивільно-правову з закладом охорони здоров’я та займаися медичною практикою в рамках відповідного закладу?
Дякую!
Добрый день.
Могу ли я фоп 1 группы составить цпд з физ особой.
Я мастер маникюра, физ.особа парикмахер?
Вікторія, доброго дня.
Така ситуація. ФОП 3тя група 5%, квед по перевезенню вантажів, як правильно оформити брата по ЦП договору? Він офіційно працює водієм в іншій фірмі, але бувають дні, що він мене підміняє. Що порадите в даному випадку, в разі перевірки документів трансбезпекою на дорозі щоб не виникало лишніх запитань??